ŠTO JE TO PSIHOSOCIJALNI TRETMAN ?
Većina osoba upućenih od strane suda ili nadležne službe (Općinski prekršajni sud, Općinski kazneni sud i Probacijski uredi) postavlja vrlo slična pitanja kod prvog dolaska u našu ustanovu radi izvršavanja izrečene zaštitne mjere, sigurnosne mjere i/ili posebne obveze odnosno uključivanja u psihosocijalni tretman (u daljnjem tekstu PSTN). Prilikom uključivanja u tretman osobe dobiju osnovne informacije o ciljevima, svrsi i tijeku tretmana ali mnogima je teško prepoznati konačnu dobrobit od tretmana, kako za njih same tako i za članove njihovih obitelji. U nastavku teksta dajemo osnovne informacije o zakonskoj osnovi i tijeku provedbe psihosocijalnog tretmana.
PSTN je zaštitna mjera, sigurnosna mjera i/ili posebna obveza koju izriče sud sukladno Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji, Kaznenom zakonu i /ili Zakonu o kaznenom postupku , a zbog počinjenja djela nasilja u obitelji. Nakon izricanja mjere ili posebne obveze sud upućuje osobe u našu ustanovu, radi provedbe tretmana čime završava proces kojim se utvrđuje krivnja i prestaje mogućnost utjecaja na konačnu odluku suda, a počinje nešto sasvim drugačije. Što to počinje? Počinjemo se baviti uvidom u vlastito ponašanje i preuzimanjem odgovornosti za isto, stavovima, uvjerenjima, mislima, osjećajima i potrebama vas koji ste upućeni u tretman, a radi boljeg upoznavanja i razumijevanja samog sebe i svog ponašanja. Psihosocijalni tretman ima za cilj zaustavljanje i sprečavanje nasilnog ponašanja kroz uključivanje u individualne i/ili grupne postupke. Ukoliko se tretman provodi grupno grupa vam omogućava da se međusobno upoznate, iznesete svoja iskustva i izrazite svoje misli i osjećaje, djelujete jedni na druge i tako međusobno olakšate proces učenja i mijenjanja. Grupni tretman sastoji se od 16 grupnih susreta koji se održavaju jednom tjedno u trajanju dva sata, dok se individualni tretman odvija također kroz 16 susreta u trajanju od sat vremena prema strukturiranom programu.
Tijekom tretmana iskustveno vas se vodi kroz sadržaje koji bi trebali pridonijeti uspostavljanju bolje samokontrole, poboljšanju socijalnih vještina i mijenjanju uvjerenja koji pridonose nasilnom ponašanju čime se stvaraju pretpostavke za promjenom naučenih, nasilnih obrazaca ponašanja, a samim time stvarate sigurnije okruženje za sebe i svoju obitelj.
Psihosocijalni tretman u našoj ustanovi provode tri dodatno educirane stručnjakinje, psihologinje i socijalna radnica; dodatno edukaciju za provođenje psihosocijalnog tretmana završile su u organizaciji Društva za psihološku pomoć iz Zagreba, od strane vodećih stručnjaka u zemlji upravo za područje obiteljskog nasilja.