AKO STE IZLOŽENI OBITELJSKOM NASILJU
AKO SE OSJEĆATE SAMI I NESHVAĆENI U TOM PROBLEMU
DOĐITE S POVJERENJEM
DOĐITE PO PODRŠKU
DOĐITE PO INFORMACIJU I BESPLATNI SAVJET
Savjetovalište je namijenjeno svima onima koji su izloženi obiteljskom nasilju, kojima je potrebna informacija o tome što mogu poduzeti, kako si mogu pomoći, zaštititi sebe i djecu. Savjetovalište je besplatno, a može se ostvariti putem telefona, osobno dolaskom u savjetovalište uz prethodni dogovor, te putem e- maila.
U savjetovalište pružamo sljedeće usluge svim članovima obitelji:
- Individualno pravno, socijalno i psihološko savjetovanje;
- Individualno savjetovanje djece koja su svjedočila nasilju;
- Rad sa žrtvom nasilja – prepoznati da je li njena/njegova veza sigurna, priznati sebi da je zlostavljana/ljan, naučiti prepoznati znakove upozorenja (prepoznati znakove mogućeg nasilnog incidenta prije nego li se dogodi), napraviti sigurnosni plan za sebe i djecu (naučiti koje su mogućnosti u našem društvu za žrtvu nasilja u obitelji, kome se može obratiti, što ponijeti sa sobom, gdje točno može otići u svako doba dana), napraviti pozitivne promjene u sebi / za sebe.
- Edukacija, potpore i osnaživanje žrtava nasilja i njihovih obitelji;
- Upoznavanje s mrežom specijaliziranih ustanova i institucija za zaštitu i pomoć žrtvama nasilja i njihovih obitelji;
- Upoznavanje s pravnim odredbama i mogućim intervencijama društva;
- Promidžbeni materijali: letci, brošure
ponedjeljak, srijeda, petak
vrijeme: 16.30 – 19.30
0800 8898
e-mail: mirna-zona@zagreb.hr
Prostorije savjetovališta smještene su u Domu zdravlja Istok – Sesvete, u Ninskoj 10 u Sesvetama. Dolazak je omogućen
1) GRADSKIM ŽELJEZNIČKIM PRIJEVOZOM
željeznička stanica u Sesvetama nalazi se ispred ulaza u zgradu Doma zdravlja Zagreb – Istok;npr: od Glavnog kolodvora do Sesveta = 15 min. vožnje
od Podsuseda do Sesveta = 30 min. vožnje2) TRAMVAJEM BROJ 4 ili 11 DO DUBCA
PA AUTOBUSOM BROJ 212 DO SESVETA
(prometuje svakih 10 min.)
Nažalost, svjedoci smo sve većeg broja registriranih slučajeva nasilja u obitelji, koji negativno utječu na cjelokupnu obitelj a onda i na cijelo društvo. Žrtve nasilja u obitelji u velikoj većini slučajeva su žene i djeca a tek zatim starije osobe u obitelji ili muškarac kao ženin partner.
Žrtva nasilja u obitelji suočene su s ponavljajućim nasilnim ponašanjem od strane počinitelja nasilja s kojim žive ili s kojim su u vezi, dakle to su osobe od posebnog povjerenja i posebnog odnosa. Ovo zlostavljanje može voditi fizičkim, seksualnim i emocionalnim posljedicama, pa čak i smrti. Više od 1/3 ubijenih žrtava nasilja u obitelji bile su žrtve svojih partnera. Zlostavljanje susrećemo u svim tipovima obitelji, ne ograničava ga ni spol, ni dob, ni rasa, ni nacija, a ni ekonomski ni socijalni status. Neki podaci iz stručne literature govore da se u gotovo 50 % obitelji događa neki oblik nasilja. Pouzdane podatke o ovom fenomenu je teško prikupiti jer se radi o području tzv. «tamnih» brojki.
Postoje razni oblici nasilja, koji se iz praktičnih i edukativnih razloga prikazuju odvojeno, ali treba naglasiti da se pojedini oblici nasilja isprepliću i utječu na žrtvu ali i na čitavu obitelj i vode čitavom nizu socio – patoloških pojava. Oblici zlostavljanja su: emocionalno, fizičko, seksualno, ekonomsko te socijalna izolacija i kontrola kretanja.
Zlostavljanje i zanemarivanje na koje nikako ne smijemo zaboraviti jest ono koje se događa prema starijim osobama. O toj vrsti zloporabe zbog žrtvine fizičke ili psihičke nemoći nema dovoljno egzaktnih podataka te postoji opasnost da zbog umanjenog fokusa javnosti na ovaj problem, starije osobe – žrtve zlostavljanja najčešće u vlastitim obiteljima, budu prepuštene same sebi. Ovo savjetovalište pruža svoje usluge svim odraslim osobama žrtvama obiteljskog nasilja, što uključuje i starije osobe.